Ważny Nawyk

Właściwy nawyk, który decyduje o nauce języka angielskiego

Nie wiesz o tym, ale to co ma ogromny wpływ na naukę języka, to odpowiedni nawyk. To przede wszystkim nawyk zdecyduje czy opanujesz język obcy, czy też będziesz uczył się go latami, by w końcu wszystko zapomnieć.

O jaki, kluczowy nawyk chodzi?

Przede wszystkim chodzi o nawyk zwracania uwagi na słowa, które rozumiesz. Ponieważ to właśnie tego nawyku stopniowo się pozbywasz w miarę, jak uczysz się języka metodą tłumaczeniową. Stopniowo, Twoja uwaga przenosi się coraz bardziej ze słów, które rozumiesz, na słowa, których nie rozumiesz.

Jak dziecko uczy się języka?

Dzieci nie uczą się słówek ze słownika. Ich uwaga nie skupia się na słowach, których nie rozumieją, ale na tych, które rozumieją.  Jeśli dziecko zna tylko kilka słów, które rozumie np.: jeść, spać, bawić, spacer, to gdy słyszy w ciągu dnia nawet tysiące słów, jego uwaga na tych słowach, które zna może wynosić nawet 99%, a jedynie mały ułamek procenta jest poświęcony na resztę słów, których nie rozumie.

Jak uczy się dorosły języka angielskiego?

Dorosły, gdy uczy się języka angielskiego, skupia się na poznawaniu nowych, niezrozumiałych słów. Gdy słowo jakieś już rozumie, to jego uwaga na nim jest minimalna, bo zakłada, że musi większą część uwagi poświęcić na naukę nowych, niezrozumiałych słów. Sądzi, że od tego zależy lepsza znajomość języka. Tymczasem, jest zupełnie odwrotnie! Lepsza znajomość języka  angielskiego zależy od tego, jak bardzo skupisz się na słowach, które znasz. Od tego zależy, czy po pierwsze zrozumiesz cokolwiek, a po drugie od skupienia na tych słowach, które znasz, zależy szybkość przyswajania nowych słów.

Jaki procent uwagi poświęcić na słowa, które znasz?

Na ogół na słowa, które znasz poświęcasz o wiele mniej uwagi, niż powinieneś. Przykładowo, gdy znasz około tysiąca słów (1000), a jest to jakaś 1/15 słownictwa potrzebnego do biegłej znajomości języka, to Twoja uwaga na słowach, które rozumiesz powinna przewyższać 90%, a tylko 10% lub mniej uwagi powinno być poświęcone na pozostałe, niezrozumiale słowa. Jednak ucząc się metodą tłumaczeniową, Twoja uwaga zazwyczaj jest ulokowana zupełnie odwrotnie: najwięcej na tych słowach, których nie rozumiesz.

Ale  jak szybko się uczyć, gdy zwracasz uwagę przede wszystkim na to, co rozumiesz?

Na pewno masz dylemat, bo zastanawiasz się, jak masz uczyć się nowych słów, skoro masz tak mało uwagi poświęcać na nowe słowa. Otóż właśnie dlatego, że skupiasz się na tych słowach, które znasz, Twój umysł szybciej będzie przyswajał nowe słowa! Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich, jest ten, że gdy skupiasz się na tych słowach, które znasz np. na słowie „apple” i usłyszysz to słowo wypowiedziane przez wiele osób, to Twój umysł szybciej będzie je rozpoznawał, a przez to będziesz miał coraz więcej czasu na analizowanie (podświadomie) reszty słów. Czyli: im szybciej rozpoznasz słowa, które już znasz, tym więcej czasu Twój umysł będzie miał na naukę pozostałych słów. Tylko w taki sposób możesz uczyć się języka ze słuchu, na żywo, z filmów, z rozmów z obcokrajowcami. Kluczowe podczas takiej nauki jest skupienie większej uwagi na tych słowach, które już znasz.

Co więcej, ważne jest wtedy także otoczenie. Im szybciej Twój umysł rozpoznaje słowa, które zna, tym więcej czasu ma na łączenie nowych słów z tym, co „dostrzegasz” za pomocą wszystkich zmysłów. Na przykład, gdy ktoś stoi przy samochodzie, otwiera maskę samochodu i mówi: „Hood of the car” możesz rozpoznać nowe słowo: „hood” i zrozumieć, że chodzi o maskę samochodu.

Jak rozpoznać, czy dobrze skupiasz swoją uwagę?

Jest bardzo prosty test, który pozwoli Ci sprawdzić, czy dobrze skupiasz swoją uwagę. Gdy słyszysz język obcy, to zwracasz uwagę na to, czego nie rozumiesz, czy bardziej na to, co rozumiesz? Czy martwi Cię to, jak mało rozumiesz? Czy zastanawiasz się, co zrobić by więcej zrozumieć, gdy słyszysz język? Jeśli masz właśnie takie dylematy, to znak, że masz zły nawyk, który powstrzymuje naukę języka angielskiego. Z tym nawykiem nie możesz uczyć się języka na żywo, z filmów, ze słuchu. Pozostaje tylko nauka ze słownikiem i z kursu.

Jak metoda 5S wspiera naukę języka angielskiego?

Wiemy, że człowiek w naturalny sposób uczy się język właśnie ze słuchu, z filmów, z rozmów, a nie ze słownika. Dlatego nasze kursy są tak skonstruowane, byś wyrobił w sobie właściwy nawyk skupiania się na tych słowach, które znasz i odczuwasz. Pamiętaj, że to jest niezwykle ważna umiejętność i nawyk, który zdecyduje o tym, czy nauczysz się języka, czy też nie! 

Nauka metodą 5S nie polega na poszukiwaniu nowych słów, których jeszcze nie rozumiesz, ale na coraz głębszym odczuwaniu słów, które już znasz i przyswajaniu nowych w sposób podświadomy! Dzięki temu możesz uczyć się zawsze, gdy masz kontakt z językiem, bo choć naszym zdaniem kursy Metodą 5S są najlepsze na co dajemy Ci gwarancję, to i tak najwięcej nauczysz się języka na żywo, gdy masz z nim kontakt!