Nauka angielskiego złą metodą. Co oznacza?

Często zabieramy się za naukę angielskiego pierwszą lepszą metodą, nie mając pojęcia, że metoda zdecyduje o naszym powodzeniu lub porażce. A gdy mowa o porażce, to nie chodzi tylko o to, że niczego się nie nauczymy, ale także stracimy czas, pieniądze i zapał do nauki języków.

Przykładem może być nauka plastyki w szkole i lekcje rysunku. Czy tego typu lekcje przyczyniły się do poprawy Twoich zdolności plastyczno-manualnych?  Zapewne nie. Jak rysowałeś na początku, tak mniej więcej rysowałeś i po kilku latach uczęszczania na lekcje plastyki.

Nikt nie dbał o to, jak masz się uczyć i jaką metodą rysunku, by robić w tej dziedzinie postępy. Metoda to podstawa, by robić postępy w nauce, tak rysunku, jak i nauce języka.

A co się stanie, gdy wybierz niewłaściwą metodę nauki języka angielskiego?

  1. Po pierwsze niczego się nie nauczysz, a jeśli nauczysz za pomocą systemu powtórek, zapomnisz niemal wszystko w krótkim czasie, gdy przestaniesz powtarzać.
  2. To czego się nauczysz zamiast mówić i myśleć w języku angielskim, będziesz w myślach wszystko sobie tłumaczył, nie jak Anglik, ale jak komputer.
  3. Korzystając z języka, oglądając filmy, będziesz odczuwał duże zmęczenie i niechęć do oglądania filmów po angielsku, ponieważ świadome ich tłumaczenie w myślach będzie niezwykle męczące.
  4. Możesz uczyć się o gramatyce, ale nie wiedzieć jak użyć opanowanych zasad w praktyce, a gdy przestaniesz się o niej uczyć, wszystkie zasady, które opanujesz zapomnisz w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu do czasu, jaki potrzeba, by te zasady opanować.
  5. Już po kilku miesiącach od rozpoczęcia nauki niewłaściwą metodą, możesz większą część czasu poświęcać nie na naukę języka, ale na powtarzanie. Przy czym powtarzanie nie jest elementem nauki, a ma na celu jedynie utrzymanie znajomości słówek w pamięci krótkotrwałej w której pozostaną tylko tak długo, jak będziesz nieustannie powtarzał.
  6. Nauka nowych słówek niewłaściwym sposobem może skutkować tym, że będziesz zawsze już zwracał uwagę na nowe słówka, co bardzo będzie utrudniać Ci zrozumienie, ponieważ nowe słówka są zawsze niezrozumiałe, a umysł przyzwyczajony do takich słówek, na nich będzie się skupiał, zamiast na tym, co rozumie.
  7. Niewłaściwa nauka słówek może skutkować tym, że nauka języka na żywo będzie niemożliwa. Będziesz przywiązany do książek i kursów, i tylko w taki sposób będziesz mógł poszerzać znajomość języka.
  8. Nauka kolejnych języków, w przypadku zniechęcenia nauką angielskiego, może skutkować szybkim zapominaniem opanowanych słówek i niemożnością ich użycia, ponieważ umysł nie jest w stanie przypisać różnych słówek z kilku języków do tego samego tłumaczenia. Przykładowo jabłko to może być apple, ale gdy zastąpisz je manzana (jabłko po hiszpańsku), to umysł wyprze słówko: apple.
  9. Po latach nauki niewłaściwymi metodami, możesz osiągnąć tak duże zniechęcenie nauką języka, że poprzestaniesz próbować na długie lata w przekonaniu, że nauka języka nie jest dla Ciebie.
  10. Stracisz czas, pieniądze, a to czego się nauczysz zapomnisz, gdy przestaniesz powtarzać. Nie licząc już straconych możliwości, jakie mógłbyś osiągnąć, gdybyś uczył się właściwą metodą.

To dlatego tak ważna jest, nie tyle sama nauka, co właściwą metodą! Ucz się angielskiego we właściwy sposób z naszych kursów lub korzystaj z bezpłatnych sposobów nauki, które tutaj udostępniamy.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *