Nauka angielskiego. Jak stymulować pamięć?

Kiedy uczysz się języka ojczystego, dzieje się rzecz dość niezwykła: im rzadziej używane słowo, tym lepiej je pamiętasz!

Czy na pewno tak jest?

Jednak, gdy uczysz się już języka angielskiego, to okazuje się rzecz zupełnie odwrotna: im rzadziej używane słowo, tym trudniej Ci je pamiętać i Twoja pamięć szwankuje.

Co radzą na kursach nauki angielskiego?

Rada jest jedna: byś więcej powtarzał! W efekcie słowa z języka angielskiego oznaczające np. asfalt będziesz równie często powtarzał, co słowa oznaczające tyle co chleb, o ile nie chcesz zapominać tych, które rzadziej używasz. Bez powtarzania, słowa rzadko używane zapomnisz, a będziesz pamiętał tylko te, które często używasz.

Czy możesz rzadko używane słowa pamiętać niezależnie od powtórek?

Otóż można! Można o ile nie skupiasz się tylko na słowach, ale na rzeczy/zjawisku, którego ono dotyczy. To jest sekret, którego nie mówią Ci na kursach języka angielskiego, a zamiast tego zalecają nudne powtórki, które potrafią zniszczyć zapał do nauki u każdej wysoce zmotywowanej osoby.

Ten sekret pozwoli Ci znacznie zwiększyć pamięć do języka angielskiego i robić o wiele szybsze postępy.

Sekret ten nazywa się ŚWIADOMOŚCIĄ. To co pozwala nam pamiętać słowa z języka ojczystego bez powtarzania to jest świadomość, która wzrasta w miarę, jak słowo jest rzadko używane. Rzecz jasna, nie chodzi jedynie o wzrost świadomości na brzmieniu słowa, ale także na tym czego dane słowo dotyczy.

Pokaże Ci to na przykładzie, jak wzrost świadomości zwiększa naszą pamięć.

Oto słówko: kettle, które znaczy tyle co czajnik. Teraz spójrz na to słówko i idź do kuchni bardzo dokładnie obejrzeć swój czajnik. Id dokładniej go obejrzysz, tym lepiej utkwi Ci w pamięci to słówko i na dłuższy okres bez powtarzania.

W normalnej sytuacji, gdy mamy bardzo rzadkie słowo i rzecz bądź zjawisko, którego dotyczy, to nasza świadomość wzrasta na tyle, na ile potrzebujemy by zapamiętać słówko bez jego powtarzania, aż spotkamy się z nim kolejny raz. To się reguluje w sposób przez Ciebie niekontrolowany. Z nauką języka angielskiego musisz już sobie w tym pomóc nieco i bardziej dbać o to, by większą uwagę zwracać na rzeczy/osoby/zjawiska, których dane słowo dotyczy.
Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *