Nauka angielskiego dla początkujących (wskazówki)

Zanim rozpoczniesz naukę języka angielskiego, chciałbym Ci przekazać kilka wskazówek, które mogą Ci zaoszczędzić dużo wysiłku i czasu, który będziesz musiał poświęcić na korygowanie szkodliwych nawyków.

Po pierwsze:

Zrezygnuj całkowicie z nauki słówek opartej na tłumaczeniu. To jest takiej metodzie, gdzie uczysz się, że bread to chleb. Możesz to robić w zupełnie inny, naturalny sposób, kiedy uczysz się, że bread to uczucia związane z chlebem, takie jak: zapach, dotyk, smak, wygląd chleba. Ten sposób jest naturalny i bardzo trwały.

Po drugie:

Nie wierz w to, że mówić nauczysz się mówiąc! Jeśli będziesz próbował mówić za wcześnie, to uda Ci się to tylko wtedy, gdy w myślach zaczniesz sobie tłumaczyć słówka i cale zdania, a nie w tym rzecz, by robić za żywy translator, ale by przekazywać myśli i uczucia w języku angielskim za pomocą słów.

Początkowo, gdy brakuje Ci uczuć dla słów, które chcesz wypowiedzieć, nie będziesz w stanie przywołać słówka z pamięci. Jeśli mimo to wciąż będziesz usiłować to słówko wypowiedzieć (ktoś będzie Cię zmuszał do przedwczesnego mówienia), zaczniesz je w sobie w myślach tłumaczyć, a tym samym będziesz utrwalać bardzo szkodliwy nawyk, który polega na tłumaczeniu w myślach. Pamiętaj, że Anglik nie tłumaczy w myślach, tylko mówi to, co czuje. Ty też tak możesz. Możesz mówić i myśleć w języku angielskim!

Po trzecie:

Nie wierz w to, że metodą na zapominanie słówek, jest ich częstsze powtarzanie. To absolutna nieprawda! Bo jeśli byłaby to prawda, to musiałbyś słowo: zgorzel powtarzać równie często, jak słówko: woda czy zdrowie. Powtarzanie jest nieodzowną częścią metod tłumaczeniowych i tak naprawdę nie ma nic wspólnego z nauką języka.

A dlaczego pamiętasz słówko zgorzel, skoro tak rzadko je słyszysz i używasz?

Gdy widzisz taką rzecz, jak zgorzel, Twoja świadomość wzrasta do tego stopnia, że z łatwością zapamiętujesz zarówno zjawisko, jak i słówko, aż do kolejnego razu, gdy spotkasz się z tym słówkiem – nawet za dwadzieścia lat! Twoja pamięć reguluje się samoczynnie, gdy zwracasz uwagę na uczucia, a nie tylko na słówka. Im coś rzadsze, tym zwyczajnie dłużej pamiętasz. Ucząc się języka angielskiego, możesz wprowadzić te same reguły, które wspierać będą Twoją pamięć i czynić ją niezależną od powtórek.

Po czwarte:

Powtarzanie za kimś np. za lektorem także nie nauczy Ciebie mówić. Jeśli ktoś mówi Ci, że nauczy Ciebie mówić, bo będziesz dużo powtarzał, to nie mówi Ci prawdy, w wierze lub nie. O wiele lepiej skupić się na tym, by głęboko poczuć to, co chciałbyś powiedzieć, niż powtarzać za kimś nawet nie wiedząc, co się mówi. Powtarzanie bez odczuwanie to strata czasu i pieniędzy.

Po piąte:

Ucz się słówek nowych zawsze w towarzystwie słówek, które już znasz. Zawsze! Inaczej wyrobisz w sobie nawyk zwracania większej uwagi na słówka niezrozumiałe, ponieważ nowe słówka są zawsze niezrozumiałe, a taki sposób prowadzi dosłownie do nauki nierozumienia języka, bo wystarczy, że w wypowiedzi znajdą się niezrozumiałe dla Ciebie słowa, a Twoja uwaga skupi się na nich, co utrudniać Ci będzie zrozumienie czyjeś wypowiedzi. Ten nawyk, jest bardzo trudny do wyplenienia.

Zwróć uwagę, że skoro otwierasz książkę i zaznaczasz sobie wszystkie niezrozumiałe słówka, a następnie czytasz zatrzymując się na tych właśnie niezrozumiałych słówkach, to czego innego możesz się spodziewać? Poznając lepiej metodę 5S będziesz wiedział, jak uczyć się słówek czy to samodzielnie, czy za pomocą kursów, które oferujemy, tak by nie kształcić w sobie tego nienaturalnego zwyczaju, który utrudnia zrozumienie i posługiwanie się językiem.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *