Najłatwiejszy język świata czy najtrudniejszy

To najłatwiejszy język świata czy najtrudniejszy?

Najłatwiejszy język świata czy najtrudniejszy

Najłatwiejszy język świata czy najtrudniejszy

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz w podróż do dalekiej krainy odnaleźć ludy pierwotne.

Odnajdujesz taki lud. Ludzie ci używają jedynie trzystu słów, ale żadne ze słów nie ma swojego odpowiednika w twoim ojczystym języku. Chcesz się nauczyć tego języka, ale dotychczasowe metody nauki języków obcych tutaj są nieskuteczne, bo żadne z tych 300 słów, które używają tubylcy nie ma odpowiednika w twoim języku ani żadnym innym języku obcym.

To najłatwiejszy język świata

Nie możesz ich zatem przetłumaczyć, by w ten sposób nauczyć się ich języka. Zadanie jest niby proste, bo to tylko 300 słów i poznasz obcy język – ale jak tego dokonać?

Odpowiedź jest zadziwiająco prosta. Nie poprzez tłumaczenie słów, ale poprzez ich interpretację. Tutaj nie chodzi o Twoją zdolność zapamiętywania i przyrównywania słów, ale zdolność do interpretowania we własnym zakresie każdego ze słów. Wszak słowo „dom” każda osoba interpretuje w swój odrębny sposób. Dla każdego słowo dom znaczy co innego – choć ogólne znaczeni pozostaje, to jednak każdy interpretuje je w nieco odmienny sposób.

…czy też najtrudniejszy język świata?

By nauczyć się tego języka musisz to zrobić tak jak uczą się języka ojczystego dzieci – poprzez interpretację symboli. Dla dziecka nauka w ten sposób języka jest zadziwiająco łatwa, ale wyjątkowo trudna dla osoby dorosłej. W efekcie opanowanie języka, który liczy jedynie trzysta słów może być zarówno bardzo łatwe jak i niezmiernie trudne. Wszystko zależy od tego jak do tego podejdziemy.

Co ciekawe u dzieci strefa symboliczna jest znacznie słabiej rozwinięta niż u dorosłych, ale i tak uczą się języka o wiele łatwiej niż dorosła osoba. Pytanie dlaczego?

Odpowiedź: bo nie tłumaczą słów z języka na język, ale każde interpretują na swój sposób.

Stąd wniosek, że jeśli zmienić metodę nauki z takiej, gdzie język tłumaczysz na taką, gdzie język interpretujesz można znacznie przyśpieszyć naukę języka obcego. A jeśli dodatkowo rozwiniesz strefę symboliczną, która zajmuje się interpretacją słów i ich znaczenia to… możesz zostać poliglotą.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

2 myśli nt. „Najłatwiejszy język świata czy najtrudniejszy

    • To kurs dla początkujących aż do średniozaawansowanych. Druga część angielskiego dedykowana jest dla osób, które ukończyły część 1 lub znają już angielski na podstawowym poziomie i chcieliby uczyć się język odczuwać, a nie tylko tłumaczyć w myślach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *