5 terminów, które powinieneś poznać

Terminy, które powinieneś poznać

Pracując nad metodą językową 5S wprowadziłem kilka terminów, które mogą być dla Ciebie nie do końca zrozumiałe. Oto te terminy:

Czym jest Sieć Uczuć?

Siecią Uczuć – według założeń metody 5S jest to co wyrażamy na przykład za pomocą słów. Gdy mówisz czy piszesz w języku ojczystym, wyrażasz swoje uczucia i do nich się odwołujesz za każdym razem. Uczucia są ze sobą powiązane tworząc coś w rodzaju pajęczyny. Nie ma uczuć i przypisanych do nich słów poza Siecią Uczuć. Sieć Uczuć może być niezależna od jakichkolwiek słów (symboli). Dlaczego? Choćby dlatego że są dziesiątki rzeczy, które odczuwamy, ale nie potrafimy tego nazwać.

Poznając język ojczysty, w pierwszej kolejności budujemy właśnie Sieć Uczuć. Osoba dwujęzyczna posiada dwie niezależne od siebie sieci powiązanych uczuć. To dlatego potrafi swobodnie zmieniać język, ponieważ to co zmienia, to tak naprawdę uczucia. Możesz mylić słowa, ale nie uczucia!

Jeśli dziecko dwujęzyczne posiada różne słowa dla tych samych uczuć np. smaku pomidora, to będzie też i mylić słowa, które nie posiadają niezależnych od siebie uczuć. Problem ten jednak z czasem ustępuje, gdy dziecko coraz więcej zdobywa niezależnych uczuć. Natomiast my jako dorośli, nie tylko nie dzielimy uczuć, ale uczymy się słów wierząc, że wyrażają one język obcy.

Język według założeń Metody 5S jest Siecią Uczuć. Chcąc poznać kolejny język, musisz zbudować Sieć Uczuć dla nowego języka, która będzie niezależna i niewspółdzielona z uczuciami, które mamy powiązane ze słowami z języka ojczystego.

Nie oznacza to, że krowa w języku niemieckim musi  być fioletowa. Oznacza to tyle, że słowo Kuh (krowa) musi być połączone z innymi uczuciami, np. krową, którą widziałeś w trakcie przejazdu przez alpejskie doliny.

Czym jest Kierunek Przekazywania Uczuć?

Istnieje pewna naturalna kolejność, gdy przyswajamy język ojczysty. Poznając nowe słowa, w pierwszej kolejności wzmacniamy odczuwanie tego co już poznaliśmy. Przykładowo, gdy znamy już słowo krowa i głęboko je odczuwamy, możemy poznać kolejne, powiązane uczucia i do nich przypisać nowe słowa. Poznając język ojczysty nie uczymy się słów dla samych słów, które nie są powiązane z uczuciami, jakie zdobyliśmy wcześniej. Jeśli chcesz zachować Kierunek Przekazywania Uczuć to słowa z języka obcego, które znasz powinieneś traktować priorytetowo.

Oto przykład:

Znasz słowo mleko, by poznać słowo serwatka musisz wzmocnić odczuwanie słowa mleko.

Znasz słowo samochód, by poznać słowo alternator musisz wzmocnić odczuwanie słowa samochód.

Co to daje w praktyce?

Przede wszystkich niespotykaną dotychczas efektywność. Zwróć uwagę, że skoro stawiasz na głębsze odczuwanie słów, które znasz to tym bardziej ich nie zapomnisz, a przy okazji możesz poznać nowe słowa. Dzięki temu Twoja efektywność nauki jest nieporównywalnie większa niż przy tradycyjnych metodach tłumaczeniowych. Przekazując uczucia i pogłębiając je, będziesz uczył się tych słów, które naprawdę są Ci przydatne w danym momencie. Stopniowo też zaczniesz je wymawiać, ponieważ mowa jest zależna od tego jak głęboko czujemy, a nie jak dużo mówimy. Mówimy bo czujemy, a nie bo mówimy!

Kierunek Przekazywania Uczuć możesz wykorzystać do nauki słownictwa ogólnego, słownictwa branżowego, odmiany czasowników itd.

Więcej o Kierunku Przekazywania Uczuć dowiesz się na darmowym kursie mailowym (formularz na końcu wpisu).

Czym jest Strefa Uczuć?

Analizując różne typy osobowości odkryłem coś ciekawego. Dwie kobiety nazwane tym samym określeniem reagują zupełnie inaczej. Przykładowo, gdy użyję określenia „naiwna” to jedna z obserwowanych kobiet może obrazić się na długie miesiące, druga natomiast obróci to w żart. Dlaczego? Co sprawia, że kobiety, które słysząc identyczne słowo reagują tak odmiennie? Zakładam, że obie mają dobrze rozwinięty słuch, zatem nie chodzi tutaj o to jak dobrze mają rozwinięty ten konkretny zmysł!

W miarę jak używamy naszych zmysłów rozwija się sfera, którą nazwałem Strefą Uczuć. Strefa Uczuć to jest coś w rodzaju kopii wszystkich naszych zmysłów w naszym umyśle. To Strefa Uczuć odpowiedzialna jest za zrozumienie nie tylko języka, ale wszystkiego o znaczeniu symbolicznym: od matematyki po hieroglify egipskie. Osoby wybitnie uzdolnione językowo mają bardzo dobrze rozwiniętą Stefę Uczuć.

Metoda 5S stawia na rozwój Strefy Uczuć, zakładając, że jest to sfera, którą można stale rozwijać i że jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za nasze zdolności – nie tylko językowe.

Czym są Uczucia?

Uczucia to wszystkie wrażenia, które rejestruje nasz mózg za pomocą pięciu zmysłów.  Możesz to nazwać odczuciami, wrażeniami zmysłowymi – termin nie ma tutaj większego znaczenia – chodzi o efektywność. Okazuje się, że tego typu wrażenia (uczucia), gdy są różne, potrafimy pamiętać do końca życia.

Czym są Emocje?

Emocje, według założeń metody 5S są to wrażenia, które rejestruje nasz umysł. Umysł z kolei kształtuje nasza osobowość.

By to lepiej zrozumieć posłużę się przykładem:

Jedna kobieta i dwóch mężczyzn. Jeden z mężczyzn to jej mąż, drugi to pasażer autobusu. Obaj dotykają ową kobietę w identyczny sposób. W obu przypadkach odczuwa te wrażenia jako dotyk, ale gdy jest dotykana przez męża to może poczuć miłość, podniecenie, natomiast, gdy dotyka ją pasażer autobusu, to może poczuć np. przerażenie. Odczuwany dotyk to uczucie (zmysły). Miłość, podniecenie, przerażenie to są emocje, które kształtuje nasza osobowość. Każda osoba może w sobie wzbudzać zupełnie różne emocje pod wpływem tych samych uczuć np. dotyku.

Ponieważ nasza osobowość może z czasem transformować, także i emocje mogą ulegać zmianie. Dlatego sugeruję Ci w pierwszej kolejności używać uczuć, ponieważ są one zdecydowanie trwalsze niż emocje.

Teraz najciekawsze. Po czasie, kobieta rozwodzi się ze swoim mężem i wychodzi za mąż za pasażera autobusu. Co się stanie w takiej sytuacji? Przypominając sobie dotyk pierwszego męża jej emocje mogą być różne, a pamiętając dotyk – wcześniej pasażera autobusu – teraz może odczuwać np. ekscytację. Uczucia pozostały te same, ale emocje zmieniły się całkowicie.

Zamów kursu języka angielskiego metodą 5s w wersji elektronicznej -50% w Promocji!

 

16 myśli nt. „5 terminów, które powinieneś poznać

 1. Przymierzam się do kupna „czegoś” i moje pytanie brzmi:
  Czy w „2. Tajemnicy Poliglotów” jest coś czego nie ma w tym całym kursie metody 5S kosztującym prawie 200zł?

  • 2 Tajemnica jest częścią całej metody 5S. Kupując samą 2 Tajemnicę otrzymujesz ebooka plus dostęp do kursu mailowego dla Klientów.

 2. witam-mam pytanie nie znam j.angielskiego.czy ten kurs jest dla poczatkujacych,ja nie znam sluwek -czy cos mi on da ?pozdrawiam

  • Piotrze możesz uczyć się na każdym poziomie zaawansowania. Jest zdecydowanie lepiej, gdy zaczynasz, ponieważ nie masz nawyków tłumaczeniowych.

   • witam-2 lata temu bylem na 3 tygodniowym kursie przyspieszonym firmy gowork i prawie nic mi to nie dalo bo nie znalem slow co pani lektor mowila wszystko po angielsku materialow bylo bardzo duzo,lecz mysle ze pana metoda jest lepsza.chetnie sie zapisze na kurs platny.pozdrawiam

 3. Rozumiem różne odczucia do danego słowa w różnych językach. Jednak nie potrafię inaczej odczuwać nazwy pomidora w różnych językach. Dla mnie uczucia związane z dotykaniem i konsumpcją pomidora są jednakowe dla „pomidora”, „Tomaten” czy „tomato”. Google wyrzuca podobne obrazki. Jak zatem różnicować uczucia do tego wyrazu? Innych także, do których uczucia są ustabilizowane.
  Dajmy na to, chcę się nauczyć równolegle dwóch czy trzech języków w stopniu podstawowym . Zwroty będą podobne, ale powinienem różnicować uczucia, tak aby w każdym z tych języków móc poruszać się swobodnie czyli nie krzyżować wyrazów jednego języka z drugim czy trzecim. Jak tego dokonać?

  Pozdrawiam serdecznie!

  • Arku oczywiście trudno ze zdjęcia wziąć różne uczucia dotyczące smaku. Jednak jak dla mnie, pomidor we Francji smakował inaczej niż w Polsce. W Polsce pomidory smakują jak pomidory, we Francji jak papier :) Jeśli korzystasz ze zdjęć z google to znajdź takie na których jest coś więcej niż tylko pomidor np. konkretna osoba. Wtedy słysząc tomato będziesz odwoływał się zarówno do tego pomidora jak i osoby, która np. trzyma pomidora lub go je. Rzecz w tym, by znaleźć coś różnego. To tak jak z bliźniakami… By ich odróżnić musisz skupić się na różnicach, a nie na podobieństwach.

  • Metoda 5S ma swój początek w mojej pracy nad rozpoznawaniem różnych typów osobowości. Są pewne typy osobowości, które posiadają zdolności językowe, a inne osoby tych zdolności są pozbawione. Gdy analizowałem to jeszcze głebiej, okazało się, że to co różni te osoby, to głębokość odczuwania róznych rzeczy. Te osoby, które były w stanie głeboko odczuwać, przyswajały lepiej języki obce niż inne osoby.

 4. 1,Jeśli ucząc się angażuję uczucia,odczucia i emocje to czy to znaczy ze znam i stosuję metodę 5s?
  2 Czy jesli mam trudność wyrażania się we własnym języku to będzie też tak w języku którego się uczę?

  • Robercie, można tak to ująć, ale musisz wiedzieć, że obecnie metoda 5S ma wiele szczegółów i zaleceń, które ułatwiają naukę np. te związane z unikaniem powtórek dla samych powtórek. 2. Mowa w obcym języku przyjdzie, gdy głęboko będziesz odczuwał. I tego się spodziewaj. Mowa nie przychodzi dlatego że dużo mówisz, ale dlatego że głęboko czujesz. Przykładowo, gdy jest zima i jest Ci zimno, to mówisz o zimie i o niskich temperaturach.

 5. Witam i bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki , może w końcu zacznę zapamiętywać słowa w języku obcym i będę mieć więcej zapalu i cierpliwości w nauce. Pozdrawiam serdecznie Panie Piotrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *