Jaki jest dobry nauczyciel angielskiego?

Pomyślisz sobie, że ten który dobrze zna angielski? Być może byłoby to jakieś kryterium, ale czy aby na pewno każdy fachowiec posiada zdolności niezbędne do bycia nauczycielem?

Problem z nauczycielami angielskiego, jest na ogół taki, że niemal żaden/a nie zdaje sobie sprawy z czego wynikają jego/jej zdolności językowe i niestety nieświadomie wprowadza w błąd swoich uczniów.

Czy to poważny błąd?

Wydaje się, że jeśli cenisz swój czas, pieniądze, energię i zapał do nauki, to każdy, kto zabiera Ci to wszystko – świadomie lub nie – odbiera Ci rzeczy, których części już nigdy nie odzyskasz np. utraconego czasu.

Chciałem Ci zwrócić uwagę, że nauczyciele (w przeważającej części to kobiety) posiadają wrodzone zdolności, które pozwalają im opanować język obcy, ale nie pozwalają ani zrozumieć tych mechanizmów, ani przekazać owych zasad swoim uczniom.

Jak wykonać test sprawdzający kwalifikacje nauczyciela?

Zadaj nauczycielowi tego typu pytania:

– Proszę mi powiedzieć, jak często należy powtarzać słówka, które zapominamy?

Nauczyciel najprawdopodobniej odpowie, że jak najczęściej.

Po takiej odpowiedzi zadaj kolejne pytanie:

– To proszę mi powiedzieć: skoro w języku ojczystym znamy słowa, takie jak np.: dromader, które powtarzamy zdecydowanie rzadziej niż na przykład słowo: koń, to dzięki czemu pamiętamy te i każde inne słowo, które powtarzamy zdecydowanie rzadziej niż pozostałe, jeśli nie z pomocą powtórek?

Niestety, ale na to pytanie nauczyciel nie będzie w stanie Ci poprawnie odpowiedzieć, skoro na pierwsze pytanie, odpowiedź sugerowała częstsze powtórki.

A co dobry nauczyciel powinien odpowiedzieć?

Dobry nauczyciel angielskiego powinien udzielić Ci mniej więcej takiej odpowiedzi:

Moje zdolności językowe wynikają z tego, że wcześniej rozwinęłam swoją świadomość, którą następnie przełożyłam na znajomość języka angielskiego. Dlatego nie sugerujcie się moimi zdolnościami, bo każdy może posiąść świadomość, którą następnie przełoży na odpowiednią wiedzę lub umiejętności – w tym znajomość języka.

Jeśli uda wam się poszerzyć świadomość, to będziecie mogli przekazać ją na słowa, a następnie na znajomość języka angielskiego. Dlatego, gdy spotykacie się z rzadko używanymi słowami, to pamiętacie je, nie dlatego, że często je używacie, ale właśnie dlatego, że są na tyle rzadkie, że wasza świadomość wzrasta i to dlatego pamiętacie to rzadkie słowo bez powtarzania.

Gdy nauczyciel/ka angielskiego takiej udzieli Ci odpowiedzi na postawione drugie pytanie, śmiało możesz jej/mu zaufać, ponieważ nie tylko zna język angielski, ale będzie w stanie Ciebie nauczyć, nie tylko języka, ale także, jak uczyć się języka.

Ucz się angielskiego we właściwy sposób z naszych kursów lub korzystaj z bezpłatnych sposobów nauki, które tutaj udostępniamy.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *