Jak szybko uczyć się słówek z języka obcego?

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci jak jeszcze lepiej możesz wykorzystać 2 Tajemnicę Poliglotów, by rozwijać swoją koncentrację i jednocześnie zdolność do przyswajania słów z języka obcego za pierwszym razem i bez powtarzania.

Tym razem skupimy się na różnicach. Rzecz w tym, by wyrobić w sobie większą zdolność do zwracania uwagi na różnice, ponieważ jest to niezwykle istotne, by opanować słowa, które połączymy z różnymi uczuciami. Jeśli nie dostrzeżesz różnic – zapomnisz wszystkie słowa.

Ten sposób jest bardziej zaawansowany, ale także pozwala zapamiętywać znacznie więcej, ponieważ rozwija Twoją koncentrację zmysłu wzroku ponad przeciętnie.

Oto kroki do wykonania:

1. Wpisz w wyszukiwarkę grafiki google słowo, które chcesz poznać za pierwszym razem. Ja  dla przykładu wpisuję arbol. Pośród setek zdjęć wybieram dwa do siebie podobne, ale jednak różne. Nie powinny być to zdjęcia całkowicie odmienne od siebie, ale posiadające wspólne cechy.
2.. Pośród zestawu zdjęć wybrałem dwa do siebie podobne:

3. Zapisuję je u siebie na dysku. Teraz jeśli chcesz możesz je także zanieść do wywołania. To bardzo Ci ułatwi naukę (i trening koncentracji) na bazie różnic.
4. Twoim zadaniem jest porównać oba zdjęcia i znaleźć jak najwięcej różnic.  Wciąż skupiasz się na szczegółach, ale po to, by odnaleźć także różnice.
5. W przyszłości, gdy usłyszysz słowo arbol, przypomnisz sobie jedno ze zdjęć, a różnice skierują Cię do kolejnego. W ten sposób budujesz Sieć Uczuć dla nowego języka.

Ten sposób jest bardziej zaawansowany niż gdy na jednym zdjęciu odnajdujesz same szczegóły, ale pozwala Ci nieustannie podnosić swoją koncentrację zmysłu wzroku właśnie dzięki odnajdywaniu różnic. W przyszłości przyda Ci się to, gdy będziesz przebywać za granicą i rozpoczniesz budowę Sieci Uczuć poza to co zauważysz na zdjęciach. Wtedy, przykładowo widząc kolejne drzewa np. w Hiszpanii porównasz je do tych ze zdjęć.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

23 myśli nt. „Jak szybko uczyć się słówek z języka obcego?

 1. Jeszcze nie wiem dokladnie jak mi pojdzie z gramatyka. Jedno jest pewne, ze kiedy buduje z uczuc siec wokol jakiegos zdarzenia, wokol osoby lub osob, ktore w braly w tym udzial widze, ze coraz barwniej relacjonuje sytuacje, a jesli barwniej to to wlasnie oznacza ze zapamietuje coraz wiecej wyrazow. Jesli sprawdzam jakis wyraz w slowniku, to tylko rzucam okiem i w myslach buduje wydarzenie, kolejny opis w ktory wplatam wlasnie dane slowo ale takze kolory, zapachy, emocje. Mysle, ze musze jeszcze nad tym bez watpienia popracowac, bo: „cwiczenie czyni mistrza”jednak teraz juz na zupelnie innej zasadzie. Acha, juz kilku moim znajomym z roznych krajow swiata zaanonsowalam te metode. Okazali zainteresowanie, zobaczymy jak to dalej bedzie. Tyle na dzis.

 2. bardzo ciekawe informacje czytam jak tylko otrzymam wiadomosc przyznam sie szczerze ze jeszcze sie nie wziąlem za nauke ale juz mi sie wydaje ze pójdzie mi duzo lepiej chociaz az taki noga w angielskim nie jestem ale zawsze mazyło mi sie biegle mowic w tym jezyku -pozdrawiam

 3. ucze sie drugiego jezyka obcego od 5 lat i wydaje mi sie ze to co tu przeczytalem ma wielki sens. mam wrazenie ze nieswiadomie uzywalem tej metody juz wczesniej, teraz to staram sie bardziej upozadkowac. Polecam

  • Dariusu, moim celem nie jest tworzenie metody, ale odkrycie zasad na jakich funkcjonuje nasz umysł. Najskuteczniejsze metody będą do siebie zbliżone, ponieważ będą współpracowały z naszym umysłem.

   • Naprawdę dobry patent. Chętnie go kupię ale bardziej tradycyjną metodą- nie można??Mam swoje lata ,więc dotpay itp są dla mnie za skomplikowane, również pliki porozrzucane po komputerze który jest używany przez wiele osób ,często przepadają/ np awarie sprzętu/ Dla takich jak ja -płyta lub pendrive ,płatne przy odbiorze u kuriera.Książka nawet w formie płyty musi stać na półce-takim jesteśmy pokoleniem. pozdrawiam

 4. Piotrze napisałeś:
  Czy wiesz o tym, że 2 Tajemnicę możesz wykorzystać także do nauki:

  gramatyki (za pierwszym razem)
  poprawnej pisowni (za pierwszym razem)
  hieroglifów języka chińskiego, japońskiego itd. (za pierwszym razem)
  nauki ze słuchu (za pierwszym razem)”

  -przeczytałem Twój pdf Druga tajemnica poliglotów ale nie znalazłem tam informacji jak zastosować 2 tajemnicę do nauki ww.rzeczy

  mógłbyś rozwinąć ten temat
  -pozdrawiam

 5. mam pytanie czy do kazdej różicy w zdjeciu przypisujesz 1 słowo i czy słowa sa ze sobą powiazane tematycznie bądz podobe co do budowy czy są zupełnie rozne?dzieki za ew odp

  • Nie. Te różnice później możesz wykorzystać, by odwołać się do innych słów. Przykładowo, gdy masz słowo arbol to znajdujesz jak najwięcej szczegółów na tym zdjęciu. Zapewne zobaczysz tam i liście. W przyszłości jednak dla słowa liść znajdź kolejne zdjęcie, a do tych liści na zdjęciu z arbol (drzewo) odwołaj się przy okazji. Z czasem będziesz miał wiele szczegółów na jednym zdjęciu i dodatkowo dziesiątki czy nawet setki na innych zdjęciach. Przykładowo, gdy poszukasz słowa trawa w obcym języku, to znajdziesz jedno konkretne zdjęcie. Jednak trawę spotkasz także i na innych zdjęciach. Dzięki temu do słowa trawa będziesz miał różne połaczenia z wielu zdjęć.

  • Słowa nie muszą być specjalnie ze sobą połączone. Możesz je wziąć z tekstu, np. z książki. Proponuję Ci wtedy zacząć od tych, które już znasz i nieznane zostawić na sam koniec. Chodzi o to, by zawsze wzmacniać odczuwanie tego co już znasz. Możesz też w zeszycie zbudować Sieć Uczuć a na końcu wzmocnić taką sieć konkretnymi przykładami na zdjęciach, by nie opierać się wyłącznie na wyobraźni i by każde słowo w języku obcym miało swój konkretny, różny przykład od tego co znasz w języku polskim. Dlatego też wpisujesz słowa w języku obcym, by mieć pewność że będą to różne zdjęcia.

 6. Piotrze na wstępie pragnę Ci podziękować za materiały jakie już od Ciebie otrzymałam i mimo iż w żadnym nie ma przykładu w języku który aktualnie się uczę (Niemiecki) to wydaje mi się że jednak pojmuję o co chodzi,chociaż mój mózg i całą resztę można by zaliczyć do „archiwum X ” ale uczucia i zmysły jeszcze mi pozostały, a przecież o to chodzi prawda???? Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam!!!!!

  • Tak możesz szczegóły zapisywać, ale na Siatce Uczuć w obcym języku. Dzięki temu kolejne słowa powiązane będą nasuwały Ci się w sposób mniej świadomy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *