Jak uczyć się historii i dat historycznych?

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak uczyć się historii?

Jeśli chcesz skutecznie uczyć się historii, to musisz wiedzieć, że nauka czegokolwiek zawsze oznacza rozwój świadomości. Także, gdy uczysz się historii – Twoja świadomość musi się nieustannie rozwijać, by przyswajać nowe informacje z historii.

Gdy świadomość się nie rozwija lub rozwija za mało w stosunku do wiedzy, którą chcesz/musisz przyswoić, to stare rzeczy będziesz zapominał, a uczył się nowe. Innymi słowy, Twój czas poświęcony na naukę, wykłady, lekcje będzie w dużej części marnowany, ponieważ tylko fragment wiedzy będziesz w stanie przyswoić.

Sposoby, które tutaj Ci przedstawimy mają za zadanie to zmienić. Twoim celem, jest podnieść swoją świadomość, a przez to nauczyć się o wiele więcej.

  1. Sposób na zwiększoną świadomość podczas lekcji historii

Podczas lekcji historii, by lepiej zapamiętać lekcję, to co mówi nauczyciel, musisz mieć odpowiednio przygotowaną świadomość. Pamiętaj, że świadomość to nie jest sama koncentracja, ale połączenie koncentracji i wyobraźni. Dlatego sama próba skupienia uwagi na tym, co mówi nauczyciel będzie zawsze skutkowała tym, że za chwilę włączy się Twoja wyobraźnia i zaczniesz myśleć na przykład o tym, co będziesz robił po lekcjach i w taki sposób przestaniesz skupiać się podczas zajęć.

 

Wybierz zdjęcie z jakiegoś kolorowego czasopisma. Wytnij je i wklej do zeszytu, który przeznaczysz do nauki historii (poprzez rozwój świadomości). Zdjęcie podziel na kwadraty/prostokąty, tak jak to mniej więcej pokazane jest na powyższym przykładzie.

Mając tak przygotowane zdjęcie, postaraj się zwrócić, jak największą uwagę na to, co znajduje się w każdym prostokącie/kwadracie zaczynając od lewego górnego rogu. Przemieszczaj się w prawo, a następnie przenieś swoją uwagę na niższy rząd.

Jak postępować podczas lekcji historii?

Kiedy zwróciłeś już uwagę co znajduje się w każdym kwadracie, Twoim zadaniem, jest stopniowo w trakcie lekcji przypominać sobie szczegóły ze zdjęcia. Co mniej więcej 2 minuty powinieneś postarać się przypomnieć sobie jakiś element, który pamiętasz z danego kwadratu. Dzięki temu, odtworzenie tego, co mówił nauczyciel podczas lekcji historii będzie przebiegać odwrotnie: wystarczy przypominać sobie kolejne elementy ze zdjęcia.

Pamiętaj: koncentracja nie istnieje bez wyobraźni. Gdy w odpowiedni sposób skupiasz się na tym, co mówi nauczyciel i używasz wyobraźni (przypominasz sobie detale ze zdjęcia) to uzyskujesz większą koncentrację. Gdy jednak tylko starasz się skupić bardziej na tym, co mówi nauczyciel, to Twoja wyobraźnia Cię oderwie i bardzo szybko stracisz uwagę. Pamiętaj, że ten sposób pozwala Ci panować nad wyobraźnią, by ta nie przeszkadzała Ci w skupieniu się na lekcji.

Druga ważna wskazówka: kiedy przygotujesz się przed lekcją, to utrzymasz ważny stosunek pomiędzy koncentracją a wyobraźnią. Jednak, jeśli będziesz patrzył na zdjęcie w trakcie lekcji i w trakcie zajęć poszukiwał detali, to być może zapamiętasz mniej, ponieważ część Twojej koncentracji zostanie przeniesiona na zdjęcie.

 

  1. Nauka dat historycznych za pomocą figur geometrycznych i kolorów

Nauka dat historycznych stanowi nie dlatego problem, że masz słabą pamięć, ale problem zawsze stanowi słabo rozwinięta świadomość. Jeśli daty, które masz za zadanie opanować na lekcję historii będą pobudzać rozwój Twojej świadomości, to bez problemu zapamiętasz właściwie każdą datę i tak długo będziesz pamiętał, jak długo utrzymasz świadomość na większym poziomie.

a) Rozwój świadomości za pomocą figur geometrycznych i przypisanych do nich liczb

Sposób ten polega na tym, że do każdej figury geometrycznej przypisujesz konkretną liczbę. Następnie zapis dat rozpoczynasz od figury największej, a w środku wpisujesz kolejne figury. Dzięki temu powstaje zapis daty w postaci graficznej. To jednak nie wszystko. Gdy zapisujesz w taki sposób daty, Twoim zadaniem jest także zacząć rozglądać się za tego typu figurami wokół siebie, ponieważ to rozwija świadomość.

b) Rozwój świadomości za pomocą kolorów. Gdy już jesteś w domu, teraz każdą figurę możesz uzupełnić konkretnym, przypisanym do danej liczby kolorem. Twoim zadaniem, jest także zacząć zwracać uwagę na kolory. Im więcej dat masz do zapamiętania, tym więcej kolorów powinieneś zacząć widzieć wokół siebie.

  1. Nauka historii z książek

Nauka historii z książek także polega na rozwoju świadomości. Pamiętaj, że nauka zawsze oznacza rozwój świadomości, bez niej, niczego nowego nie można opanować.

Książki historyczne zazwyczaj zawierają tekst i ilustracje. Skorzystaj z ilustracji w książce, by rozwinąć świadomość, którą następnie przełożysz na znajomość tekstu z książki.

Jak to zrobić?

Weź ołówek i na ilustracji obok tekstu zaznaczaj kolejno detale z ilustracji i łącz je z fragmentem tekstu, który chcesz zapamiętać. Zobacz przykład na poniższej ilustracji.

Jeśli obok tekstu nie ma ilustracji, znajdź jakąś np. w kolorowym czasopiśmie, wytnij i zaznacz na danej ilustracji tyle detali, ile potrzebujesz, by dobrze opanować dany tekst.

Czy w tym sposobie chodzi o skojarzenia?

Nie, absolutnie nie. Chodzi o rozwinięcie świadomości, a świadomość rozwijasz, gdy bardziej uważnie obserwujesz rzeczywistość, a później przywołujesz ją z wyobraźni. Skojarzenia zazwyczaj tworzymy w wyobraźni, kiedy na świadomość składa się także koncentracja, czyli to co dostrzegasz za pomocą wszystkich zmysłów.

Jak opowiadać? Jak przypominać sobie tekst?

Przypominanie tego, polega w pierwszej kolejności na przypomnieniu sobie tego, co zauważyłeś na zdjęciu, a następnie Twój umysł powinien skierować Cię na zaznaczony fragment tekstu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *