Jak uczyć się gramatyki angielskiej?

Jeśli masz problem z nauką gramatyki angielskiej, to nie dlatego, że jest ona trudna, ale tylko dlatego, że starasz się ją opanować na jednym poziomie, który zazwyczaj jest zbędny (zrozumienie), a zupełnie pomijasz poziom odczuwania gramatyki, który jest kluczowy.

Zwróć uwagę, że idąc do szkoły i ucząc się o gramatyce, gramatykę już odczuwasz, bo mówisz w sposób poprawny nawet w wieku 6 czy 7 lat! Nauka o gramatyce nie jest konieczna, by używać poprawnie gramatyki, ale odczuwanie gramatyki, jest już kluczowe, by ją dobrze przyswoić.

Oto prosty przykład, który pokaże Ci, jak przyswajać gramatykę na poziomie uczuć, a nie tylko zrozumienia:

Przykład:

Załóżmy, że chcesz zapamiętać zwrot: look out of – (wyjrzeć przez) i go poprawnie używać w mowie i piśmie.

Spotykasz się z tym zwrotem na przykład w takim zdaniu:

When I look out of my kitchen window.

Co masz teraz z tym zrobić?

Otóż zazwyczaj skupiasz swoją uwagę nie na tym, co potrzeba, bo na zwrocie: look out of. A powinieneś zwrócić swoją uwagę na słowie w tym zdaniu, które najlepiej znasz i najgłębiej odczuwasz na przykład: kitchen lub window.

I co teraz?

Teraz przypomnij sobie, co było za oknem, gdy ostatnio przez nie wyjrzałeś lub też co robiłeś w kuchni, gdy w niej ostatnio byłeś. Gdy już to zrobisz, spójrz jeszcze raz na zwrot: look out of, jeśli chcesz możesz go zapisać i przywołać teraz te uczucia, gdy byłeś w kuchni lub wyglądałeś przez okno.

A co jeśli wciąż nie potrafisz przywołać z pamięci tego zwrotu?

Nic nie szkodzi. Twoja pamięć także funkcjonuje na kilku poziomach: pierwszy poziom, to jest taki, gdy rozumiesz i potrzebujesz do zrozumienia nieco mniej uczuć. To dlatego dziecko najpierw rozumie, zanim zacznie mówić. Drugi poziom znajomości języka, to jest ten, gdy mówisz, gdy zdobędziesz więcej uczuć. Zatem, jeśli po jakimś czasie wciąż nie pamiętasz tego wyrażenia to look out of, a spotkasz się z nim w innej sytuacji, przywołaj inne uczucia, które pozwolą Ci pogłębić odczuwanie tego zwrotu, ponieważ to za sprawą głębokości odczuwania będziesz w stanie użyć dany zwrot w mowie.

Ucz się angielskiego we właściwy sposób z naszych kursów lub korzystaj z bezpłatnych sposobów nauki, które tutaj udostępniamy.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *