Jak uczyć się angielskiego samemu w domu?

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego samodzielnie w domu, to jesteś na właściwej stronie. Pokażę Ci sposoby nauki, które będziesz mógł wdrożyć i opanować samodzielnie słownictwo z języka angielskiego dla wszystkich przedmiotów, które możesz znaleźć w domu.

Tego typu rzeczy, które możesz wykorzystać do nauki słownictwa w domu znajdziesz nawet kilka tysięcy. Co więcej, nauka tych słówek nie będzie polegała na powtarzaniu!

Do nauki wykorzystasz:

  1. Uczucia
  2. Koncentrację i…
  3. Wyobraźnię

Zanim zaczniesz naukę, musisz wiedzieć, że w nauce słówek, same słówka nie są tak istotne, jak uczucia. To z czym słówko jest powiązane, jest o wiele ważniejsze niż same słówko. Przykładowo, by zapamiętać słówko apple, nie możesz skupiać się nadmiernie na słówku, ale musisz bardziej skupić się na jabłku.

Jak zacząć?

  1. Weź pierwszą rzecz, jaką masz pod ręką na przykład łyżkę. Wyszukaj w słowniku to słówko w języku angielskim (spoon) i zapisz na kartce razem z jakimś czasownikiem na przykład eat (jeść).
  2. Teraz masz połączenie: spoon – eat, które zapisałeś na kartce. Weź teraz łyżkę i bardzo uważnie się jej przyjrzyj. Znacznie uważniej niż do tej pory przyglądałeś się łyżkom. Ta skupiona uwaga na łyżce, która jest większa niż do tej pory jest bardzo, ale to bardzo ważna. To się nazywa świadomość, która stopniowo musi wzrastać w miarę, jak będziesz uczyć się języka angielskiego.
  3. Nie zapisuj tłumaczenia na kartce, zamiast tego staraj się zapisywać mniej słówek, by łatwiej je zapamiętać dzięki uczuciom.
  4. Teraz weź drugi przedmiot na przykład nóż, odnajdź w słowniku, jak jest nóż po angielsku i zapisz na przykład: spoon – knife. Wyjmij nóż z szuflady i przyjrzyj mu się bardzo uważnie, o wiele uważniej niż do tej pory przyglądałeś się jakiemukolwiek nożowi. Zwróć uwagę na ciężar, na ostrość noża, na jego krój, na temperaturę noża, jego połysk lub matowość, rękojeść, grawerunki itd. Możesz wykorzystać nawet szkło powiększające!
  5. Na koniec nauki przejrzyj kartki i widząc słówka, postaraj się przypomnieć sobie te wrażenia, które zanotowałeś np. ciężar noża, kształt łyżki itd.
  6. Kolejnego dnia wybierz kolejne dwa słowa, jedno z tych które już znasz, a drugie z tych, które znajdziesz w domu. Lub jeden czasownik a drugie słówko, które znajdziesz w domu (rzecz, którą określa).
  7. Możesz też zrobić inaczej. Oto przykład: wejdź do  łazienki i poświęć 10-15 minut, by uważnie przyjrzeć się wszystkim przedmiotom i urządzeniom, które tam znajdziesz. Następnie usiądź ze słownikiem i zrób listę słówek dla tych uczuć, które zdobyłeś w łazience. Na koniec przejrzyj listę słówek i przypominaj sobie uczucia, które zdobyłeś w łazience. Np. gdy masz słówko: brush (szczotka), przypomnij sobie, jakie detale miała szczotka, którą widziałeś w łazience.

Zauważ, że nie wystarczy zwrócić uwagę w zwyczajny sposób na daną rzecz. By dodać nowe słówko do przedmiotów, które Cię otaczają, musisz rozszerzyć świadomość/spojrzeć intensywniej na daną rzecz. To dlatego metoda, która polega na naklejaniu karteczek na przedmioty, które znajdziesz w domu słabo się sprawdza, ponieważ w takim przypadku Twoja świadomość/uwaga nie wzrasta zbytnio i umysł z czasem wymaże dodatkowe słówko, które w taki sposób dodasz do znanej już sobie rzeczy. By zapamiętać nowe słówko, musisz dla niego znaleźć nowe detale.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *