Jak nauczyć się pisowni angielskiej?

Jeśli miewasz problemy z pisownią angielską. Jeśli zastanawiasz się, jak masz napisać dany wyraz. Jeśli Twoim jedynym sposobem na naukę pisowni, jest częste przepisywanie, to czytaj dalej, a poznasz zdecydowanie lepszy sposób nauki pisowni niż powtarzanie.

Jakie czynności nie nauczą Cię poprawnej pisowni?

Przede wszystkim intensywne tłumaczenie tekstów, gdy bardziej skupiasz się na tym, by poprawnie przetłumaczyć zdanie z polskiego na angielski niż na tym, by poczuć całe zdanie i pojedyncze wyrazy.

W pewnym momencie takiej nauki możesz nie zauważyć, że robisz postępy wykorzystując jedynie pamięć krótkotrwałą i wszystko lub niemal wszystko przepadnie z Twojej pamięci bezpowrotnie, gdy przestaniesz wykonywać ćwiczenia.

Początkowo, już sama nauka oparta na tłumaczeniu z polskiego na angielski jest szkodliwa, ponieważ uczy Cię, zamiast odczuwać język angielski, a w tym i pisownię, tłumaczyć, wykorzystując pamięć krótkotrwałą. Nie jesteś tego świadom, bo nie znasz jeszcze innych, skuteczniejszych sposobów nauki. Być może nawet tłumaczysz to sobie, że przecież jedną z potrzeb znajomości języka, jest możliwość tłumaczenia tekstów. Zgadzamy się z tym w 100%! Ale możesz tłumaczyć, tak jak robi to człowiek, gdy uczysz się odczuwać język i możesz tłumaczyć tak jak robi to komputer, gdy uczysz się tłumaczyć słówka bez ich odczuwania. Tylko wiesz, jaki jest problem? Nawet komputer korzysta z pamięci długotrwałej, gdy tłumaczy, a Ty korzystasz z pamięci krótkotrwałej, gdy uczysz się tłumaczyć.

 

Jak poprawnie uczyć się pisać, by pamiętać nawet, gdy nie będziesz pisać?

Oto przykład zdania w języku angielskim:

Viewing subaqueous fauna from a glass-bottomed boat.

(Oglądając podmorską faunę z oszklonego dna łodzi).

 

W jaki sposób zapamiętać pisownię obu wytłuszczonych wyrazów?

Pamiętaj, że to co pozwala Ci zapamiętać pisownię każdego wyrazu to świadomość. A świadomość w miarę, jak się uczysz języka angielskiego, musi się rozwijać. Jeśli się nie rozwija, to pozostanie Ci tylko „nauka” poprzez przepisywanie i szybkie zapominanie, gdy przestaniesz pisać/przepisywać.

A świadomość możesz rozwijać w dowolnym momencie np. gdy widzisz dane zdanie, zauważasz dwa problematyczne wyrazy z trudną pisownią i chcesz – no właśnie tutaj następuje ważny moment – bo potrzebujesz nie tyle nauczyć się tego, jak owe wyrazy się zapisuje, ale jak podnieść w tym momencie świadomość.  Możesz też to połączyć: uczyć się poprawnej pisowni i jednocześnie rozwijać świadomość.

Zatem spójrz na słówko: subaqueous, zwróć uwagę na to jak się pisze, a następnie spójrz przed siebie i znajdź jakiś przedmiot, dowolny na którym skupisz swoją uwagę. Spójrz jeszcze raz na zapis kilku liter i ponownie spójrz na ten sam przedmiot, ale jeszcze uważniej. W ten oto sposób zarówno poszerzasz świadomość, jak i przenosisz ją na wiedzę o tym, jak zapisać ten konkretny wyraz.

Podobnie zrób z drugim wyrazem: glass-bottomed, ale tym razem skup się na innym przedmiocie w swoim otoczeniu.

Oczywiście to nie wszystko, co możesz zrobić. Możesz znacznie wcześniej rozwinąć świadomość, zanim napotkasz na problematyczny w zapisie wyraz do opanowania. Możesz spróbować nawet teraz. Znajdź jakiś przedmiot w swoim otoczeniu, skup się na nim bardzo uważnie, a gdy następnym razem będziesz chciał zapamiętać pisownię jakiegoś słówka, przywołaj te detale, które właśnie teraz obserwujesz.

Gdy idziesz na lekcje angielskiego, każdego dnia możesz zwrócić baczną uwagę na kilka-kilkanaście rzeczy po drodze, a następnie wzrost świadomości przełożyć na znajomość pisowni słówek z języka angielskiego.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *