Fiszki. Rewolucyjny sposób na naukę odczuwania słownictwa.

 

Jak uczyć się słówek z języka obcego używając fiszki w nowatorski sposób?

Na końcu niniejszego artykułu znajdziesz formularz zapisu na darmowy kurs mailowy do Metody Językowej 5S. Zapisz się na kurs, jeśli artykuł uznasz za przydatny.

Właściwie nie jest to istotne z jakiego języka chcesz opanować zasób konkretnych słów. To może być słownictwo z języka niemieckiego, japońskiego a nawet gesty z języka migowego.

Przy nauce słówek metodą 5S ważne jest, by uczyć się słówka odczuwać a nie tłumaczyć. Biegłość w nauce języka obcego zapewni Ci tylko nauka języka bez jego tłumaczenia.

Fiszki nową metodą

Proponuję Ci jeden ze sposobów, który już być może znasz, ale który jest zmodyfikowany dla potrzeb metody 5S. Ta metoda to tradycyjne fiszki, ale w sposób zupełnie odmienny.

Przy wykorzystaniu fiszek do nauki słówek tym sposobem nie będziesz w ogóle używał słów z języka ojczystego (to zabronione)!

Przygotuj sobie karteczki. Z jednej strony napisz konkretne słowo z języka obcego np. chleb. Z drugiej strony napisz inne słowo blisko z nim powiązane np. kromka. Oczywiście nie używaj słów z języka polskiego tylko tego, którego słownictwo pragniesz opanować.

Gdy spotkasz się z jakimś trudnym słowem, którego nie możesz zapamiętać z jednej strony zapisz te trudne słowo, a z drugiej inne z nim powiązane, które bardzo dobrze znasz przykładowo: drożdże i piec.

Sposób na opanowanie trudnego słownictwa za pomocą fiszek

Niektóre szczególnie trudne słowa możesz powtórzyć na wiele różnych kombinacji przykładowo: drożdże – piec; drożdże – piekarnia; drożdże – rosnąć.

Teraz mając tak przygotowany zestaw słów zacznij je przekładać. Gdy trafisz na kolejne słowa postaraj się nie tylko skupiać na słowach co na uczuciach. Przykładowo, gdy trafisz na słowo drożdże to przypomnij sobie ich smak, zapach, wygląd, ciasto i dopiero dodaj do tych uczuć dane słowo.

Następnie odwróć kartkę i postaraj się poczuć powiązane z drożdżami słowo np. piec. Przy słowie piec możesz z kolei przypomnieć sobie piekarnię, zapach który wydobywa się wieczorem z piekarni, zapach i smak świeżo upieczonego pieczywa itd.

Co daje tego typu nauka słownictwa za pomocą fiszek?

W związku z taką nauką słówek z języka obcego:

  1. Nie uczysz się słówek tłumaczyć.
  2. Nie marnujesz czasu i miejsca na pisanie w języku polskim (inaczej połowa kartek musiałaby by być zapisana po polsku).
  3. Uczysz się słowa bezpośrednio odczuwać w dowolnym języku obcym.

 

Imię: *
Email: *

 

Zapisując się na darmowy kurs mailowy oświadczasz iż zapoznałeś się z Polityką Prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *