Fiszki. Rewolucyjny sposób na naukę odczuwania słownictwa.

Nauka słówek z języka angielskiego.

Jak uczyć się słówek z języka obcego używając fiszki w nowatorski sposób?

Właściwie nie jest to istotne z jakiego języka chcesz opanować zasób konkretnych słów. To może być słownictwo z języka niemieckiego, japońskiego a nawet gesty z języka migowego.

Przy nauce słówek metodą 5S ważne jest, by uczyć się słówka odczuwać, a nie tłumaczyć. Biegłość w nauce języka obcego zapewni Ci tylko nauka języka bez jego tłumaczenia.

Fiszki nową metodą

Proponuję Ci jeden ze sposobów, który już być może znasz, ale który jest zmodyfikowany dla potrzeb metody 5S. Ta metoda to tradycyjne fiszki, ale w sposób zupełnie odmienny.

Przy wykorzystaniu fiszek do nauki słówek tym sposobem nie będziesz w ogóle używał słów z języka ojczystego – to zabronione!

Przygotuj sobie karteczki. Z jednej strony napisz słowo z języka obcego, które już znasz np. chleb. Z drugiej strony napisz inne słowo blisko z nim powiązane np. kromka. Oczywiście nie używaj słów z języka polskiego tylko tego, którego słownictwo pragniesz opanować.

Gdy spotkasz się z jakimś trudnym słowem, którego nie możesz zapamiętać z jednej strony zapisz te trudne słowo, a z drugiej inne z nim powiązane, które bardzo dobrze znasz przykładowo: drożdże i piec.

Sposób na opanowanie trudnego słownictwa za pomocą fiszek

Niektóre szczególnie trudne słowa możesz powtórzyć na wiele różnych kombinacji przykładowo: drożdże – piec; drożdże – piekarnia; drożdże – rosnąć.

Na wierzchu kartki zapisuj słowa, które już znasz i odczuwasz. Oznacz tę stronę kartki np. krzyżykiem. Z drugiej strony kartki napisz nowe słowo powiązane ze słowem znanym, ale które dopiero chcesz opanować np. hand z jednej strony kartki i fist z drugiej strony kartki. Następnie widząc hand, przypomnij sobie ostatnią dłoń, którą widziałeś, a przekładając kartkę na drugą stronę, gdy zobaczysz słówko fist – przypomnij sobie ostatnią dłoń zaciśniętą w pięść.

Oto szczegółowa instrukcja wykonania fiszek do nauki słówek metodą 5s.

Co daje tego typu nauka słownictwa za pomocą fiszek?

W związku z taką nauką słówek z języka obcego:

  1. Nie uczysz się słówek tłumaczyć.
  2. Nie marnujesz czasu i miejsca na pisanie w języku polskim (inaczej połowa kartek musiałaby by być zapisana po polsku).
  3. Uczysz się słowa bezpośrednio odczuwać w dowolnym języku obcym.
  4. Uczysz się słówek podświadomie ponieważ nie skupiasz się na słowach, ale przywołujesz uczucia.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *