Angielski: problem z przypominaniem sobie słówek

Jeśli chciałbyś skutecznie przypominać sobie słówka, które wiesz, że znasz, musisz najpierw zrozumieć, jak funkcjonuje Twój umysł i z czego wynika problem.

Gdy chcesz sobie przypomnieć jakieś słówko, to zazwyczaj po to, by je użyć w mowie lub piśmie. Problem wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze metody, którą uczysz się słówka. Po drugie z faktu, że jeśli nie możesz sobie słówka przypomnieć, to nie uda Ci się to na siłę. To nie jest zależne od Twojej woli, ale od zupełnie innych czynników.

Jeśli uczysz się słówek na zasadzie tłumaczenia typu: dog = pies, to zdolność do przypomnienia sobie słówek zależna będzie od tego, kiedy ostatnio powtarzałeś sobie dane słówko (zestaw). Im więcej czasu upłynęło, tym więcej problemów z przypomnieniem sobie słówka. Ta metoda ma też i taką wadę, że słówka, które Anglik używa bardzo rzadko i pamięta je bez powtórek, Ty stosując metodę powtórzeń, będziesz zmuszony powtarzać bardzo często, by utrzymać słówka w swojej pamięci krótkotrwałej. Sprawia to, że będziesz używać zupełnie innej metody do zapamiętywania słówek, niż ta z której korzysta Anglik!

Metoda z której korzystasz to sztuczna metoda tłumaczeniowa, która opiera się na tłumaczeniu w myślach i pamięci krótkotrwałej, która zależy właśnie od powtórek.

Jest też i inny sposób nauki słówek, gdzie pamięć do słówek i przywoływanie słówek z pamięci nie są zależne od powtórzeń, ale od uczuć, które zdobyłeś dla słówek. Metoda ta nazywa się 5S.

W metodzie tej słówka uczysz się dzięki uczuciom. Przykładowo słówko: dog zapamiętujesz, jako obraz ostatnio widzianego psa na smyczy. Psa, który szczekał. Psa, którego głaskałeś, itd.

Jak przypominasz sobie słówka w tej metodzie?

Tutaj to, czy jesteś w stanie przypomnieć sobie dane słówko nie zależy od ilości powtórzeń, ale od,  ilości uczuć, które zgromadziłeś dla danego słówka. Jeśli jakiegoś słówka nie możesz sobie przypomnieć, ale rozumiesz je, gdy je słyszysz lub widzisz zapisane, to znak, że potrzebujesz więcej połączeń (uczuć) dla słówka, tak by Twój umył miał gęściejszą sieć połączeń i mógł bez trudu odnaleźć przypisane do uczuć słówko.

Pamiętaj, że przypominanie sobie słówek w obu metodach, jest niezależne od Ciebie. Trudno to w danym momencie wymusić. To zawsze oznacza, że albo brakuje Ci powtórzeń (metoda tłumaczeniowa oparta na pamięci krótkotrwałej), albo brakuje Ci uczuć (metoda 5S oparta na pamięci długotrwałej). Nie przejmuj się tym i skup się na tym, na co masz wpływ, by w wprowadzić potrzebne słówka do użycia w mowie lub piśmie.

Ucz się angielskiego na podświadomym poziomie z naszego kursu tak, by nie tracić tego, czego się nauczyłeś lub wykorzystaj darmowe sposoby nauki, jakie tutaj prezentujemy. Możesz też podnieść swoją znajomość języka angielskiego na kursie dla zaawansowanych.

Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *