7 problemów z nauką języka obcego

Gdy uczysz się języka tradycyjnymi (tłumaczeniowymi) sposobami to często spotykasz się z problemami, które sprawiają że nauka języka obcego jest zazwyczaj czasochłonna, ciężka, nudna, mozolna. Te największe problemy to:

1. Tłumaczenie Języka

Za każdym razem, gdy uczysz się tłumaczyć język, to znacznie spowalniasz szybkość używania języka obcego. Metoda tłumaczeniowa jest też metodą sztuczną, której nikt nie używa, gdy uczy się języka ojczystego.

2. Nauka Na Pamięć

Zazwyczaj metody językowe, które się używa (choćby metoda Callana) wymagają nauki na pamięć. W rzeczywistości umysł nie uczy się języka poprzez powtarzanie słów. To dlatego możesz oczekiwać, że jeśli na jakimś kursie wymaga się od Ciebie nauki na pamięć to, że jest to metoda nieefektywna i że z pewnością nie przyniesie Ci spodziewanych efektów.

3. Nauka gramatyki na pamięć i nieumiejętność jej użycia w praktyce

To bardzo częsty problem nauki języków obcych sztucznymi metodami. Bardzo często uczysz się gramatyki, ale nie umiesz jej użyć w praktyce: w rozmowie i w piśmie. Zwróć uwagę, że gdy uczysz się języka ojczystego, to nie uczysz się gramatyki na pamięć. Natomiast uczysz się ją czuć i używać ciągle czując gramatykę. Jest wiele osób, które rezygnują z nauki gramatyki ponieważ nie umieją tego połączyć w całość, gdy mówią w obcym języku.

4. Nauka języka „pod górkę” i „ściana nie do przebrnięcia”

Wiele osób w trakcie nauki dochodzi do takiego momentu, gdzie nauka języka jest coraz  trudniejsza, a w którymś momencie zatrzymują się i pomimo ciągłej nauki nie posuwają się już do przodu. Trudno dojść do biegłości w danym języku. Tradycyjnym, tłumaczeniowym sposobem jest ona nieosiągalna. Tak długo jak tłumaczysz język, tak długo nie może być mowy o biegłości.

5. Tłumaczenie zdań w myślach

Gdy uczysz się języka tradycyjnym, tłumaczeniowym sposobem to bardzo często zanim coś powiesz, musisz zbudować zdanie w myślach po polsku, następnie je przetłumaczyć w myślach na język obcy i dopiero je wypowiadasz. Czy masz tak? Wiele osób tak ma, gdy używa obcego języka.

6. Mylenie języków obcych

Gdy uczysz się języka obcego tłumaczeniowym sposobem to nie tworzysz jednolitej struktury w języku obcym. W związku z tym okazuje się, że gdy zaczynasz uczyć się kolejnego języka obcego to języki mylą Ci się. Ten problem nie występuje przy nowatorskiej metodzie językowej (5S).

7. Brak motywacji

Gdy chodzi o motywację przy nauce języka obcego to uczący nie rozumieją jednej ważnej rzeczy. Nie ma czegoś takiego jak motywacja do nauki. Jeśli zaczniesz robić coś sprzecznego z tym jak funkcjonuje Twój mózg, jeśli sposób będzie daleki od naturalnego, czy zupełnie sztuczny, to żadna motywacja Ci nic nie da, bo odczujesz brak jakichkolwiek postępów przy nauce języka obcego.

W końcu powiesz sobie, że Ci się nie chce. Ale trudno, by było inaczej, gdy nic Ci nie wchodzi do głowy. To w żadnym wypadku nie jest Twoja wina, że nie wchodzi albo że Ci się nie chce. Gdy użyjesz odpowiedniej metody językowej, to będzie zarówno Ci się bardzo chciało uczyć, ale też i język obcy będzie Ci łatwo „wchodzić” do głowy.

Oto cytat Agnieszki, która takiego „mało zmotywowanego” ucznia zaczęła uczyć metodą językową 5S:

„Mam też okazję obserwować, jak ta metoda zadziałała na 15 letniego chłopca, który strasznie nie lubi się uczyć obcych języków i mimo wielu wymuszonych przez rodziców godzin spędzonych na nauce języka tradycyjną metodą, tak naprawdę prawie nic nie umie. Metoda 5S zadziałała na niego niesamowicie. Po pierwsze w ogóle zaczął się uczyć, bo ta metoda go zainteresowała. Po drugie sam tworzy siatki uczuć i słowa te pamięta! Dla mnie to jakiś fenomen!
 
 
Pobierz darmowy fragment kursu języka angielskiego metodą 5s (pdf+lektorzy) korzystając z pól poniższego formularza:


Imię: *
Email: *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *