Metoda Callana – największa wada

Metoda Callana – największa wada

Analizując różnego rodzaju metody językowe, pozwolę sobie opisać Metodę Callana, która jest jedną z popularniejszych. Skupię się tutaj na największej wadzie tej metody.

 

Metoda Callana została opracowana 1960 roku przez Robina Callana i początkowo była używana w armii do nauki języka mówionego.

Podstawową i największą wadą metody Callana jest oparcie nauki języka angielskiego na powtórkach, które aktywizują jedynie pamięć krótkoterminową. Osoba, która uczy się metodą Callana zapamiętuje nie dzięki pamięci długoterminowej i głębokim, unikalnym uczuciom dla danego języka, ale poprzez powtarzanie słów i zwrotów z języka angielskiego.

Powtórki a metoda Callana

Każda metoda językowa, która opiera się na powtórkach, w tym także metoda Callana, aktywizuje przede wszystkim pamięć krótkoterminową. W praktyce oznacza to tyle, że osoba ucząca się tym sposobem musi nieustannie powtarzać, by nie zapomnieć. Bez powtórek, które są nieodłączoną częścią tej metody, wszystko z czasem przepada bezpowrotnie.

Komu polecam Metodę Callana?

Metoda Callana może się sprawdzić przede wszystkim tam, gdzie osoba ucząca się będzie nieustannie powtarzać. Metoda ta ma sens wtedy, gdy uczący się za chwilę wyjeżdża za granicę lub uczeń dodatkowo uczy się w szkole angielskiego i wie, że ze względu na okoliczności będzie zmuszony powtarzać ten sam materiał.

Komu nie polecam metody Callana?

Metody Callana nie polecam osobom, które planują wyjazd za granicę, ale nie mają jeszcze konkretnych planów, kiedy miałoby to nastąpić. Nie polecam tej metody studentom, którzy kończą studia i chcą podnieść poziom znajomości języka angielskiego. W momencie braku powtórek przerobionego materiału, ze względu na fakt, że do nauki używa się pamięci krótkoterminowej, osoba ucząca się tą metodą wszystko z czasem zapomni.

Podsumowanie Metody Callana

Metoda Callana ze względu na fakt, że używa powtórek, działa przede wszystkim na pamięć krótkoterminową, która właśnie wymaga nieustannych powtórek. To podstawowa wada tej metody jak i każdej innej, która opiera się na powtarzaniu. Pamiętaj o tym wybierając dla siebie właściwą metodę nauki języka obcego.

Dodatkowo musisz wiedzieć, że same słowa zapamiętuje pamięć krótkoterminowa. Melodię tychże słów już pamięć długoterminowa. Jednakże ze względu na powtórki, z czasem niszczymy zdolność do słyszenia melodii języka i skupiamy się już przede wszystkim na symbolach, które zawiera wypowiedź lektora.

Metoda Callana wydaje się posiadać największy sens wtedy, gdy uczysz się tym sposobem, kiedy już przebywasz za granicą. Wtedy powtarzając słowa za lektorem możesz wykorzystać te unikalne uczucia, które zdobyłeś w danym kraju. Łącząc nowe uczucia z nowymi słowami z języka angielskiego możesz pamiętać pamięcią długoterminową, która nie jest zależna od powtórek.

Pamiętaj o tym wszystkim wybierając dla siebie odpowiednią metodę językową.

 

Zamów kursu języka angielskiego metodą 5s w wersji elektronicznej -50% w Promocji!

 

Więcej o Piotr Mart

Od blisko ośmiu lat zajmuje się wszystkim tym co dotyczy zrozumienia umysłu. Autor bestsellerowego poradnika „Mężczyzna od A do Z”. Stworzył teorię pod nazwą Rewolucyjny Związek, która dotyczy podziału różnych typów osobowości na podstawie aktywności półkul mózgowych, która dzisiaj daje szanse na pełne dopasowanie w związku i zrozumienie swoich możliwości i ograniczeń przy wyborze właściwego zajęcia, zawodu.

, , , ,

Jeden Komentarz na

 1. Maciej 21 lipca 2013 at 11:45 #

  Artykuł jest pożyteczny, wartościowy. Powtarzanie to metoda pamięciowa. Metoda Callana jest alternatywą dla nauki języka angielskiego ale warto się przyjrzeć kursom angielskiego metodą 5s. Jeśli chodzi o kwestię pamięci, to już zależne jest od ucznia, czy chce przerabiać nowy materiał i wrażać takowy do metody Callana.

  Pozdrawiam,

 2. qwerty 2 października 2013 at 09:31 #

  a jak mam się uczyć jeżeli nie przez powtarzanie?? mieszkam w Polsce i na co dzień nie mam gdzie używać ang. tradycyjne metody po prostu lecą z materiałem – szczególnie w szkołach, olewając czy uczeń już się nauczył. poza tym tradycyjne metody to przede wszystkim pisanie i regułki, spróbuj sobie po takim czymś wyjechać do obcego kraju i rozmawiać – nie da się. uczę się callanem i widzę jak osoby uczone tradycyjnie potrafią się porozumiewać a w zasadzie nie potrafią. znają teorię, regułki, gramatykę ale nie potrafią rozmawiać. callan podchodzi do pisania tak jak tradycyjne metody do mówienia, owszem słabo ale tak jak dziecko najpierw mówi a potem uczy się pisać – bo rozumie już co chce napisać, tak i ja się nauczę najpierw mówić a potem pisać – chociaż jak ktoś chce się przyłożyć to na callanie nauczy się i pisać i mówić.

 3. Piotr Mart 3 stycznia 2016 at 15:24 #

  Powtarzanie to nie jest nauka. To jest tak jak z numerem telefonu: powtarzasz nie po to by się go uczyć ciągle od nowa, ale powtarzasz po to, by nie zapomnieć. Jak często powtarzasz imie swojej matki, by je nie zapomnieć? Nie powtarzasz – prawda? A ile czasu potrzeba, byś zapomniał swój numer telefonu np. gdy go zmienisz? Zapewne nie więcej niż kilka tygodni. Teraz wyobraź sobie, że słowa z języka obcego możesz opanować tak jak uczysz się numeru telefonu (i równie szybko zapomnieć, gdy przestaniesz powtarzać), możesz też słowa uczyć się tak, jak znasz imię swojej mamy, gdy nie potrzebujesz żadnych powtórek, bo z imieniem łączysz setki niepowtarzalnych uczuć. Poczytaj o tym tutaj: http://metoda5s.pl/metoda/angielski-metoda-5s/

Dodaj komentarz